09 stycznia 2024 roku to kolejna ważna data w historii lokalnej grupy działania Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”. To właśnie tego dnia została zawarta umowa o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Stowarzyszeniem.
Sygnatariuszem umowy ze strony Województwa Wielkopolskiego jest Pan Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, natomiast w imieniu Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” umowę podpisali Pan Jarosław Felczyński – Prezes Zarządu oraz Agnieszka Lewandowska – Członek Zarządu. Środki finansowe przeznaczone na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju na obszarze 7 gmin członkowskich wynoszą 3 547 719,70 euro i pochodzą z 3 funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego+ oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Połączenie tych trzech funduszy, o które dla wielkopolskich lokalnych grup działania zabiegał z sukcesem Wicemarszałek Grabowski, pozwoli na jeszcze bardziej wszechstronny rozwój 7 gmin członkowskich: Babiak, Koło, Kramsk, Krzymów, Osiek Mały, Sompolno, Wierzbinek.
Podpisanie umowy poprzedziły wystąpienia Pana Krzysztofa Grabowskiego – Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, który podkreślił jak ważną rolę odgrywają lokalne grupy działania w rozwoju obszaru, na którym działają; Pani Małgorzaty Blok – Prezesa Związku Stowarzyszeń „Wielkopolska Sieć LGD”, która przedstawiła na czym polega wielofunduszowość strategii; Pani Izabeli Mroczek – Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, która przedstawiła Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność w Województwie Wielkopolskim oraz prezesów lokalnych grup działania Stowarzyszenia „Solna Dolina” – Pani Magdaleny Bawej oraz Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” – Pana Jarosława Felczyńskiego, którzy zaprezentowali założenia Lokalnych Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.
Bardzo dziękujemy za udział w tym ważnym dla Stowarzyszenia wydarzeniu Panu Krzysztofowi Grabowskiemu – Wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego, Panu Czesławowi Cieślakowi – Radnemu Województwa Wielkopolskiego, Pani Izabeli Mroczek – Dyrektorowi Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, włodarzom gmin członkowskich Stowarzyszenia, członkom rad miejskich i rad gmin na czele z przewodniczącymi, Członkom Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, sołtysom, mediom lokalnym oraz pozostałym gościom.
Podpisanie umowy jest wielkim sukcesem i umożliwi Stowarzyszeniu „Wielkopolska Wschodnia” ogłaszanie naborów na przedsięwzięcia zawarte w strategii.
Drugą umowę Pan Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał z lokalną grupą działania Stowarzyszenie „Solna Dolina”.
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w Galerii.
25 listopada 2023 r. w Sali Sportowej w Lubstowie odbył się już XI ,,Dzień sportu w Wielkopolsce Wschodniej" zorganizowany przez Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia" przy współudziale Stowarzyszenia Babiak21.
W zawodach udział wzięło 10 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z obszaru działania Stowarzyszenia. Do rywalizacji przystąpiła młodzież z Bogusławic, Boguszyc, Brdowa, Brzeźna, Krzymowa, Morzyczyna, Sadlna, Powiercia, Wysokiego oraz Lubstowa jako gospodarze zawodów. Łącznie w dniu sportu wzięło udział 112 uczniów z szkół podstawowych.
Młodzież rywalizowała w sześciu różnych konkurencjach o tytuł najbardziej wysportowanej szkoły podstawowej Lokalnej Grupy Działania. Rozgrywanymi konkurencjami były: koperta plus bieg wahadłowy, tunel, pociąg bieg zawracany, toczenie piłek, skłony i tunel. Zawody przebiegały w bardzo gorącej atmosferze, każda z drużyn chciała zwyciężyć i zaprezentować się z jak najlepszej strony.
Zwycięzcami zawodów okazała się drużyna z Brzeźna, drugie miejsce zajęła szkoła podstawowa z Sadlna, natomiast na ostatnim stopniu podium uplasowały się dwie szkoły podstawowe z Boguszyc oraz Lubstowa. Zawodnicy wykazali się zręcznością, koordynacją oraz ogólną kondycją fizyczną. W zawodach liczyła się także dobra zabawa, uśmiech, gra fair play oraz integracja młodzieży.
Laureaci zawodów otrzymali nagrody w postaci bonów na zakup sprzętu sportowego o łącznej wartości trzy tysiące siedemset złotych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom ambicji, wytrwałości oraz sprawności fizycznej, dziękujemy za sportową rywalizację i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.
Zdjęcia z zawodów można obejrzeć w naszej galerii
.W dniu 24.09.2023 r. miłośnicy rowerowych wycieczek z Gmin członkowskich Stowarzyszenia ,,Wielkopolska Wschodnia ” wzięli udział w rajdzie rowerowym "LGD na dwóch kółkach". Cykliści w zorganizowanych grupach wyruszyli ze swoich gmin wyznaczonymi trasami do amfiteatru w Kramsku. Po bezpiecznym dotarciu do celu na uczestników czekał ciepły poczęstunek oraz moc atrakcji, gdyż w Kramsku odbywało się wydarzenie „Smaki LGD”. Dziękujemy serdecznie kierownikom grup, którzy czuwali nad bezpieczeństwem: Panu Burmistrzowi Romanowi Bednarkowi, Radnemu Andrzejowi Prętnickiemu, Radosławowi Bartczakowi, Dawidowi Maciejewskiemu, Weronice Lewandowskiej, Danielowi Dolińskiemu, Henrykowi Szafrańskiemu, Wioletcie Nowak, Alicji Stefańskiej, Magdalenie Skoczylas, Dorocie Szkudelskiej, Kazimierzowi Witkowskiemu. Uczestnikom rajdu, dziękujemy za uśmiech i mnóstwo pozytywnych emocji.
Zdjęcia z rajdu można obejrzeć w naszej galerii.
Rajd rowerowy ,,LGD na dwóch kółkach” został współfinansowany, w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W dniu 20.09.2023 na obszarze Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” gościliśmy przedstawicieli sołectw i rad sołeckich z województwa mazowieckiego. Kierownikiem wizyty studyjnej był Pan Marcin Rzońca z biura Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Wizyta studyjna odbyła się w ramach realizacji projektu dofinansowanego z KSOW „Aktywizacja sołectw na Mazowszu”. Uczestnicy odwiedzili obszar Stowarzyszenia w poszukiwaniu dobrych praktyk i inspiracji w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.
Spotkanie rozpoczęło się w Spółdzielni Socjalnej „Razem do sukcesu”, gdzie gości powitali Andrzej Nowak Wójt Gminy Kramsk oraz Jarosław Felczyński Prezes Stowarzyszenia. Po posiłku goście zapoznali się z działalnością spółdzielni, którą zaprezentowała Prezes Joanna Bąk oraz z funkcjonowaniem Centrum Usług Społecznych w Kramsku, o którym opowiedziały Magdalena Politańska i Agnieszka Wójt. Następnie w towarzystwie radnych Haliny Rogowskiej i Darka Matczaka oraz Agnieszki Lewandowskiej Kierownika Biura Stowarzyszenia przespacerowaliśmy do kramskiej remizy, po drodze oglądając inwestycje zrealizowane w Kramsku, sfinansowane z budżetu gminy oraz ze źródeł zewnętrznych, w tym za pośrednictwem LGD. W remizie Agnieszka Lewandowska zaprezentowała efekty projektów zrealizowanych za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”, następnie o inwestycjach w Gminie Kramsk opowiedział Wójt Andrzej Nowak. Swoimi doświadczeniami z zakresu pozyskiwania środków i realizacji różnych projektów podzielili się również Dyrektor GOK Kramsk Przemysław Domagalski oraz radni, będący jednocześnie prezesami lokalnych stowarzyszeń, Halina Rogowska oraz Dariusz Matczak. Po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji udaliśmy się do Kgw w Dzierawach, gdzie panie ugościły nas wielkopolskimi przysmakami. Nie zabrakło pyry z gzikiem, pampuchów z sosem truskawkowym, placków ziemniaczanych czy czarniny. Na miejscu powitał nas Mariusz Rybczyński Wójt gminy Koło, który opowiedział o inwestycjach realizowanych na terenie Gminy Koło. Przewodnicząca KGW Małgorzata Opas opowiedział o przedsięwzięciach realizowanych przez KGW. Ostatnim punktem programu była kolacja w restauracji „Biały Fortepian”. Mogliśmy też zapoznać się z doświadczeniami przedsiębiorcy Marka Pinkowskiego w pozyskiwaniu dotacji na działalność gospodarczą.
Bardzo cieszymy się, że mogliśmy przez te kilka godzin spędzić wspólnie czas, wymienić się doświadczeniami oraz porozmawiać o finansowaniu różnych inicjatyw z funduszy UE.
Mamy nadzieję, że dla naszych gości było to inspirujące spotkanie, bo dla nas na pewno.
Zdjęcia z wizyty naszych Gości możecie Państwo obejrzeć w Galerii
Dnia 31.07.2023r. w Poznaniu Prezes Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia" Jarosław Felczyński oraz Członek Zarządu Agnieszka Lewandowska podpisali z Zarządem Województwa Wielkopolskiego, reprezentowanym przez Dyrektor Departamentu PROW Izabelę Mroczek, umowę o przyznanie pomocy na realizację projektu współpracy pn.: „Edukacja, Klimat, Obserwacja jako działania na rzecz ekologii realizowane prze LGD” o akronimie EKO LGD. Budżet na realizację projektu to kwota 540 000,00 zł. Partnerem jest Lokalna Grupa Działania "Z Nami Warto”. Celem projektu jest edukacja mieszkańców partnerskich obszarów LGD, poprzez montaż ławek solarnych, edukacyjnych turbin wiatrowych, a także innych działań popularyzujących ekologię i ochronę przed zmianami klimatu.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa Inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.
W ramach projektu współpracy pn. "Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych" (SMAK") realizowanym w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Solidarni w Partnerstwie”, Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupą Działania oraz LGD Krainą Trzech Rzek odbyła się wizyta studyjna do Ziemi Sandomierskiej, w której uczestniczyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru partnerskich LGD. Z ramienia Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” udział wzięły przedstawicielki KGW Brzeźno, KGW Racięcice, KGW Święciec, KGW Ruchenna oraz pracownica Biura Stowarzyszenia.
Zostaliśmy powitani w ,,Dworku Dwikozy” przez Panią Alicję Stępień założycielkę Stowarzyszenia "Sandomierski Szlak Jabłkowy" (SSJ). Następnie pan Stanisław Baska - prezes Fundacji Fundusz Lokalny z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadał o pozyskanych funduszach na odbudowanie zabytkowego dworu Resztówka w Kotowej Woli. Podczas spotkania mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń z obecnymi przedstawicielkami i członkiniami KGW Zbydniów oraz KGW Kotowa Wola, a zdobyte cenne rady może uda się wykorzystać w KGW biorących udział w wizycie studyjnej. Mieliśmy również okazję zapoznać się z ofertą Zaleszańskiego Uniwersytetu Ludowego - Resztówka. Na zakończenie pierwszego dnia czekała na nas miła niespodzianka – ognisko, przy którym mogliśmy wysłuchać opowieści Marka Bażanta o wyprawach rzeką.
Drugi dzień rozpoczęliśmy wędrówką po Winnicy Sandomierskiej Marcelego Małkiewicza, gdzie podziwialiśmy piękne wzgórza winorośli. Właściciele kontynuują tradycje swoich przodków, którzy w tym miejscu już ponad 100 lat temu zasadzili pierwsze winne krzewy. Następnie poznaliśmy proces zbiorów i tworzenia regionalnego wina. Po degustacji wina oraz lokalnych serów udaliśmy się do Inkubatora Przetwórczego w Dwikozach, by poznać jego działalność. Inkubator prowadzony jest przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu w partnerstwie z Gminą Dwikozy. Na miejscu mogliśmy spróbować tłoczenia soku ze świeżych jabłek. Odwiedziliśmy Stary Młyn w Trzykosach, którego właścicielką jest Alicja Krawczyk. Na miejscu mogliśmy podziwiać jej prace rękodzielnicze z bibuły, szczególnie piękne maki i słoneczniki, które swym pięknem zachwyciły uczestniczki wyjazdu. Poznaliśmy historie Starego Młyna, gdzie pani Alicja z ogromnym przejęciem, mówiła o pracy w młynie i tradycjach rodzinnych. Młyn w Trzykosach stanowi jedną z licznych atrakcji turystycznych na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym. To miejsce, gdzie zatrzymał się czas i gdzie można dowiedzieć się, jak z ziaren zboża powstawała biała mąka, z której wypiekano pachnący, domowy chleb. Dziś w młynie odbywają się spotkania, warsztaty bibułkarskie, szkolenia. Jest to również miejsce wystawiennicze, ukazujące bogactwo wyrobów rękodzielniczych lokalnych twórców. Dzięki gościnności pani Alicji mogliśmy skosztować soku z kwiatu czarnego bzu oraz koprzywnickich podpłomyków z tradycyjnej piekarni, które smakowały obłędnie. Następnie udałyśmy się na spotkanie z członkiniami KGW Sośniczany, gdzie przy pysznych słodkich wypiekach, mogłyśmy wymieniać się doświadczeniami, jakie posiadają KGW, wysłuchać wykładu oraz obejrzeć przygotowaną prezentację dot. działań społecznych na rzecz „Małej Ojczyzny. Na zakończenie dnia gościłyśmy u Państwa Ani i Jacka Przybyszów, gdzie mogliśmy skosztować świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych, przygotowanych przez gospodynie z Zajeziorza. Wysłuchaliśmy wykładu pani Ani o zdrowym odżywianiu, a z grupą śpiewaczą „Przelaski” śpiewaliśmy piosenki biesiadne. Śpiewom i rozmowom o zdrowym stylu życia nie było końca.
Dzień trzeci zaczęliśmy od zwiedzania pięknego Sandomierza słuchając ciekawych opowieści i legend pani przewodnik Ani. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Izby Tradycji Ogrodniczej w gminie Obrazów, siedziby Stowarzyszenia Sandomierski Szlak Jabłkowy. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy była agroturystyka Wojtasówka Haliny Wojtas. Właścicielka podzieliła się z nami doświadczeniami dot. tworzenia tego typu obiektu. Wysłuchaliśmy wykładu Pani Alicji Stępień dotyczącego powstania i funkcjonowania turystycznej trasy „SSJ”.
Dziękujemy serdecznie pani Alicji Stępień, Prezesowi Stowarzyszenia "Sandomierski Szlak Jabłkowy"– organizatorce naszej wizyty, za gościnność.
Krajowa wizyta studyjna została zrealizowana w ramach realizacji projektu współpracy pn. „Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych" (SMAK), współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w naszej galerii.
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
W dniu 2 czerwca 2023 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Sompolnie odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia".
Podczas zebrania dokonano zmiany statutu Stowarzyszenia, aby dostosować go do nowej perspektywy finansowej 2021-2027 oraz usprawnić funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania.
Prezes Jarosław Felczyński przedstawił sprawozdanie z działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia. Komisja Rewizyjna opiniując sprawozdanie bardzo pozytywnie oceniła całokształt działalności oraz funkcjonowania Zarządu i LGD. Pozytywna ocena miała odzwierciedlenie w jednomyślnym udzieleniu absolutorium Zarządowi za 2022 rok.
Z uwagi na fakt, że dobiegła końca kadencja Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej przeprowadzono wybory do ww. organów. W wyniku wyborów Skład Zarządu i Rady Stowarzyszenia nie uległ zmianie, natomiast nową Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Pani Marta Żabierek. Prezes Felczyński podziękował wszystkim uczestnikom zebrania za obdarzenie zaufaniem na kolejną kadencję członków Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej.
Jednym z ostatnich punktów porządku obrad, ale niemniej ważnym było zaprezentowania założeń, celów, przedsięwzięć i budżetu Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027. W wyniku decyzji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Wielkopolsce wdrażany RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność), dzięki któremu Lokalne Grupy Działania będą dysponowały środkami finansowymi pochodzącymi z trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ,Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego+.
Na zakończenie Prezes Jarosław Felczyński podziękował za poświęcony czas i uczestnictwo w spotkaniu.
Zdjęcia z zebrania można obejrzeć w naszej galerii.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (WODR) realizuje operację pn. Lokalnie i tradycyjnie z Kołami Gospodyń Wiejskich. W związku z powyższym Ośrodek poszukuje chętne Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z województwa wielkopolskiego, które 3 lub 4 czerwca 2023 r. chcą zaprezentować się w Sielinku podczas kompleksowego wydarzenia: IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023, XXIX Wielkopolskie Targi Rolnicze, IV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oferuje bezpłatną powierzchnię dla KGW pod namiot 3m x 3m oraz 1 000,00 zł brutto na przygotowanie wielkopolskiego lokalnego i tradycyjnego produktu żywnościowego (wybór produktu po zgłoszeniu KGW). Produkt powinien być przygotowany w formie degustacyjnej dla odwiedzających wydarzenie. Koło Gospodyń Wiejskich przyjeżdża do Sielinka w wybranym dniu na własny koszt, z własnym namiotem, wyposażeniem, jednorazowymi naczyniami i dekoracją.
Z uwagi na ograniczoną liczbę KGW, które mogą wziąć udział w projekcie o udziale w nim decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmuje Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich (ROW) WODR w Poznaniu, tel. 61 8630418, e-mail: wrow@wodr.poznan.pl do dnia 26 maja 2023 r. do godz. 12.00. W zgłoszeniu należy podać pełną nazwę Koła, nr telefonu i adres e-mail do kontaktu. Dział ROW udziela również szczegółowych informacji o operacji.
W załączeniu plakat informacyjny
W dniach 25-27 kwietnia 2023 r. odbyły się organizowane przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia” warsztaty wyplatania makram. Warsztaty zostały przeprowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku, w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie, w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Babiaku.
Już po raz drugi organizowaliśmy warsztaty pod czujnym okiem pani Natalii Paweli instruktorki wyplatania makram. Na wstępie usłyszeliśmy kilka słów od prowadzącej, która omówiła rodzaje wiązania sznurków. Wspomniała także o samych sznurkach.Nie bez znaczenia jest także ich grubość – im są cieńsze, tym więcej czasu zajmuje plecenie makramy. Warto jednak podjąć się tej misji – właśnie ten rodzaj makram wygląda najbardziej imponująco.
Po krótkim wstępie i części teoretycznej, zabrano się za pracę. Każdy z uczestników otrzymał w ramach warsztatów gotowy zestaw, który pozwolił mu własnoręcznie stworzyć swoją pierwszą makramę oraz kwietnik. Prowadząca warsztaty zawsze służyła swoją pomocą, a uczestniczki chętnie oddały się pracy manualnej. Warsztat plecenia makram to wyjątkowy czas integracji, to również świetny sposób, aby zacząć przygodę z kreatywnym rękodziełem. Uczestnikom warsztatów, serdecznie dziękujemy, za przybycie ,mamy nadzieję, że uzyskana wiedza zaowocuje w przyszłości w tworzeniu pięknych makram.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2022
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Zdjęcia w galerii
Boguszyce, 19.11.2022 r.
19 listopada 2022 r. w Hali Sportowej w Boguszycach odbył się już X Jubileuszowy "Dzień sportu w Wielkopolsce Wschodniej" zorganizowany przez Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia" przy współudziale Stowarzyszenia Babiak21.
W zawodach udział wzięło 11 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z obszaru działania Stowarzyszenia. Do rywalizacji przystąpiła młodzież z Bogusławic, Brdowa, Brzeźna, Dębów Szlacheckich, Krzymowa, Morzyczyna, Sadlna, Sokołowa, Sompolna, Wysokiego oraz Boguszyc jako gospodarze zawodów.
Młodzież rywalizowała w sześciu różnych konkurencjach o tytuł najbardziej wysportowanej szkoły podstawowej Lokalnej Grupy Działania. Rozgrywanymi konkurencjami były: koperta plus bieg wahadłowy, tunel, pociąg , pchnięcie piłką lekarską, toczenie piłek, skłony i tunel.
Zawody przebiegały w bardzo gorącej atmosferze, każda z drużyn chciała zwyciężyć i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Pomimo ostrej rywalizacji wszystkie drużyny walczyły uczciwie i w duchu zasad fair play.
Ostatecznie zwycięzcami zawodów okazała się drużyna z Sadlna, drugie miejsce zajęła szkoła podstawowa z Brdowa, natomiast na ostatnim stopniu podium uplasowały się dwie szkoły podstawowe z Wysokiego oraz Brzeźna.
Laureaci zawodów otrzymali nagrody w postaci bonów na zakup sprzętu sportowego o łącznej wartości trzy tysiące siedemset złotych.
Wszystkim drużynom gratulujemy ambicji, wytrwałości oraz sprawności fizycznej.
Zdjęcia z zawodów można obejrzeć w naszej Galerii.
Szanowni Państwo,
W dniu 3 grudnia 2022 r. na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy oraz finał konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich na świąteczną potrawę pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne”.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z województwa wielkopolskiego do udziału w konkursie na świąteczną potrawę pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne”
Kto może wziąć udział?
Uczestnikami Konkursu mogą być Koła Gospodyń Wiejskich mające swoją siedzibę i prowadzące działalność na terenie województwa wielkopolskiego, spełniające jeden z trzech warunków:
1) wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o których mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (t.j. Dz.U.2021 r. poz. 2256),
2) działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (t.j. Dz.U.2022 r. poz. 281),
3) stowarzyszenia skupiające kobiety z terenów wiejskich, których statutowym celem działania jest w szczególności rozwój kultury ludowej, w tym kultury lokalnej i regionalnej, promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, a także działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, działające na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2261).
Zasady uczestnictwa
Chętne do udziału w konkursie Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać poprawnie wypełnioną kartę zgłoszeniową wraz z pozostałymi załącznikami (poniżej do pobrania).
Dokumenty można składać:
1) drogą elektroniczną na adres e-mail: dr.sekretariat@umww.pl z dopiskiem: Konkurs pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne ”,
2) osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej/kuriera w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
Na kopercie należy dopisać: Konkurs pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne”,
3) za pośrednictwem elektronicznej skrytki podawczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ePUAP: /umarszwlkp/SkrytkaESP.
Nabór zgłoszeń trwa do 21 listopada 2022 r.
WAŻNE: Każdy Uczestnik (Uczestnikami mogą być Koła Gospodyń Wiejskich) może zgłosić tylko jedną potrawę, tylko na jedną z dwóch kategorii, o których mowa w § 6 ust. 3 Regulaminu Konkursu.
Nagrody
Zwycięzcami Konkursu w każdej z dwóch kategorii zostanie do 18 nominowanych KGW, które uzyskają największą liczbę następujących po sobie punktów. Otrzymają oni nagrody finansowe, których wielkość określa regulamin konkursu.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i zachęcamy do udziału!
DOKUMENTY KONKURSOWE
W związku ze zbliżającym się naborem wniosków o przyznanie pomocy w ramach rozwijania działalności gospodarczej, w dniu 13 września 2022 roku w sali narad Urzędu Gminy w Kramsku , odbyło się szkolenie dla potencjalnych Beneficjentów.
Pierwsza część szkolenia obejmowała przedstawienie podstawowych informacji dotyczących możliwości ubiegania się o pomoc finansową z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Trener dokonał szczegółowej analizy zakresu i warunków uzyskania wsparcia, rodzaju beneficjentów oraz katalogu kosztów kwalifikowalnych.
W dalszej części omówiono procedurę składania wniosków o dofinansowanie, z uwzględnieniem kompletności i poprawności dokumentacji, roli Biura i Rady LGD w procesie wyboru i oceny wniosków, jak również dokonano przeglądu i analizy lokalnych kryteriów wyboru.
W kolejnym etapie szkolenia trener skupił się na objaśnieniu sposobu wypełniania dokumentacji aplikacyjnej, ze szczególnym odniesieniem do wniosku o przyznanie pomocy oraz biznesplanu.
Prowadzącym szkolenie był Pan Grzegorz Cetner z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu.
Zdjęcia ze szkolenia można obejrzeć w naszej Galerii.
W czerwcu odbyliśmy w każdej gminie członkowskiej spotkania konsultacyjno-warsztatowe. Miło było nam gościć radnych, sołtysów, pracowników sektora JST, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców. Prowadzącym spotkania był Pan Grzegorz Cetner, który ze Stowarzyszeniem „Wielkopolska Wschodnia” współpracuje od początku jego powstania.
Głównym celem spotkań było zachęcenie mieszkańców do aktywnego udziału w procesie budowania Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na okres 2023-2027. Analizowaliśmy potencjał i potrzeby rozwojowe obszaru. Rozmawialiśmy o innowacyjności, cyfryzacji, a także zmianach klimatu i ochronie środowiska. Poruszyliśmy temat partnerstwa w realizacji LSR. Pojawiły się też wstępne pomysły przedsięwzięć, jakie można by zrealizować w ramach nowej strategii. Na ich podstawie próbowaliśmy określić kierunki i cele, na których powinno skupić się Stowarzyszenie tworząc LSR. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań w naszej Galerii.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za włączenie się w proces konsultacyjny i aktywny udział w spotkaniach. Państwa sugestie i pomysły są podstawą do tworzenia nowej Strategii.
Serdecznie zachęcamy i zapraszamy do dalszego aktywnego udziału w kreowaniu nowej LSR.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXI Konkursie Kulinarnym Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz na najlepszą potrawę regionalną. Jego celem jest znalezienie i zachowanie narodowych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie, wyparte przez „szybką” przemysłową żywność.
Konkurs przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie – w czasie finałów regionalnych – wyłaniani są laureaci w czterech kategoriach. Drugi etap konkursu to wybór dokonany przez Krajową Kapitułę Konkursu – spośród produktów nominowanych w regionach.
Zgłoszenia są przyjmowane do 22.06.2022.
Karta zgłoszenia, regulamin oraz szczegóły konkursu dostępne są na stronie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska https://sdk-wlkp.pl/zaproszenie-nasze-kulinarne-dziedzictwo-smaki-regionow-3/
W dniach 23-25 maja 2022 r. odbyły się organizowane przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia” warsztaty wyplatania makramy. Warsztaty zostały przeprowadzone w sali konferencyjnej pałacu zabytkowego w Wierzbinku, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie, oraz w świetlicy wiejskiej w Dzierawach.
Zajęcia prowadziła pani Natalia Sobolewska – pasjonatka i miłośniczka wyplatania makram, posiadająca doświadczenie w tej dziedzinie.
Podczas warsztatów uczestnicy, poznali technikę wiązania sznurków, za pomocą której można wykonać różnorodne dodatki torebki, kwietniki, biżuterię i wiele innych dekoracji. Technika ta, uczy cierpliwości oraz rozwija kreatywność. W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk. Wykonuje się je bez użycia szydełka, drutów czy igieł.
W części teoretycznej zostały zaprezentowane przykładowe dekorację wykonane techniką makramy, zapoznano się z dodatkowymi akcesoriami, które można stosować w celu urozmaicenia makramy. W części praktycznej uczestniczki własnoręcznie wykonały kwietnik oraz makramę ścienną. Uczestnikom warsztatów, serdecznie dziękujemy, za przybycie ,mamy nadzieję, że uzyskana wiedza zaowocuje w przyszłości w tworzeniu pięknych makram.
Zdjęcia z warsztatów są do obejrzenia w naszej galerii.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z województwa wielkopolskiego do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę regionalną z jabłkiem lub ze śliwką pn. „Przysmaki z wielkopolskich sadów”.
Wspomniany wyżej konkurs to doskonała okazja do zaprezentowania działalności Kół Gospodyń Wiejskich, pokazania lokalnych potraw bazujących na najwyżej jakości składnikach oraz budowania tożsamości regionalnej wśród Wielkopolan.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe.
Karty zgłoszeniowe wraz z załącznikami proszę przesłać do Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi do dnia 31.03.2022 r. do godziny 15.30 (decyduje data wpływu do siedziby Organizatora).
W przypadku wysyłki pocztą lub kurierem na kopercie należy dopisać: Konkurs „Przysmaki z wielkopolskich sadów”. Zgłoszenia przyjmowane będą również drogą elektroniczną na adres e-mailowy: dr.sekretariat@umww.pl lub za pośrednictwem elektronicznej skrytki podawczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ePUAP: /umarszwlkp/SkrytkaESP.
Więcej szczegółów znajdą Państwo w Regulaminie Konkursu (prosimy o uważne zapoznanie się z nim) oraz na stronach internetowych: www.umww.pl oraz sdk-wlkp.pl.
Załącznik nr 1 - Karta zgłoszeniowa
Załącznik nr 2 – Klauzula informacyjna
Załącznik nr 3 – Oświadczenie uczestnika
W dniu 23 lutego 2022 r. w Urzędzie Gminy w Kole odbył się warsztat refleksyjny, w którym uczestniczyli członkowie organów Stowarzyszenia: Zarządu, Rady, Komisji Rewizyjnej, beneficjenci oraz pracownicy Biura LGD.
Podczas warsztatu rozmawiano na temat realizacji i wdrażania Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Stowarzyszenia "Wielkopolska Wschodnia". Podjęte zostały tematy związane z realizacją rzeczową i finansową LSR, osiąganiem wskaźników i celów LSR, skupiono się na przebiegu naborów i procedurach, lokalnych kryteriach wyboru, potrzebach społeczności z obszaru LGD, a także rozmawiano o działalności LGD i biura. W trakcie spotkania zaproszono zebranych do dyskusji, która była doskonałą okazją do omówienia osiągnięć, problemów, szans i zagrożeń jakie pojawiają się we wdrażaniu strategii.
Gminie Koło dziękujemy serdecznie za gościnność.
Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć w naszej galerii.
W związku ze zbliżającymi się naborami wniosków o przyznanie pomocy w ramach podejmowania działalności gospodarczej, w dniu 28 stycznia 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie, odbyło się szkolenie dla potencjalnych Beneficjentów.
Prowadzącym szkolenie był Pan Grzegorz Cetner z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu.
Pierwsza część szkolenia obejmowała przedstawienie podstawowych informacji dotyczących możliwości ubiegania się o pomoc finansową z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Trener dokonał szczegółowej analizy zakresu i warunków uzyskania wsparcia, rodzaju beneficjentów oraz katalogu kosztów kwalifikowalnych.
W dalszej części omówiono procedurę składania wniosków o dofinansowanie, z uwzględnieniem kompletności i poprawności dokumentacji, roli Biura i Rady LGD w procesie wyboru i oceny wniosków, jak również dokonano przeglądu i analizy lokalnych kryteriów wyboru.
W kolejnym etapie szkolenia trener skupił się na objaśnieniu sposobu wypełniania dokumentacji aplikacyjnej, ze szczególnym odniesieniem do wniosku o przyznanie pomocy oraz biznesplanu.
Podsumowaniem spotkania była dyskusja, w formie odpowiedzi na pytania, kierowane przez uczestników do prowadzącego szkolenie.
Zdjęcia ze szkoleń można obejrzeć w naszej galerii.
W dniu 16.12.2021r. o godz.10.00 w Lokalu Biesiadnym ,,EMRIX” w Osieku Wielkim odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia ,,Wielkopolska Wschodnia”.
Jednym z pierwszych elementów spotkania było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym ,,Piękno LGD w obiektywie - IV edycja ”. Laureaci i wyróżnieni otrzymali z rąk Prezesa – Jarosława Felczyńskiego i Wiceprezesa Zarządu – Jacka Popielarza pamiątkowe dyplomy i karty podarunkowe.
Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie sprawozdania z działalności Stowarzyszenia od ostatniego Walnego Zebrania Członków tj. od 28.09.2021r.Prezes Jarosław Felczyński przedstawił wszystkie działania, jakie podjęło LGD od 28.09.2021do 15.12.2021r.
W dalszej części przedstawiono i omówiono zmiany w statucie Stowarzyszenia – Prezes Jarosław Felczyński wyjaśnił konieczność wprowadzenia zmian oraz zaproponował projekt zmian w statucie Stowarzyszenia ,,Wielkopolska Wschodnia”, które są związane z przygotowaniem do poprawnego funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania w nowej perspektywie finansowej oraz z dostosowaniem jego treści do zmienionego obszaru działania Lokalnej Grupy Działania.
Kolejnym punktem było podjęcie uchwały w sprawie zmiany statutu Stowarzyszenia ,,Wielkopolska Wschodnia” wszyscy obecni głosowali za podjęciem uchwały.
Ostatnim punktem zebrania było omówienie spraw bieżących Stowarzyszenia, - Kierownik Biura –Agnieszka Lewandowska przedstawiła jakie działania w najbliższym czasie będzie realizowało Stowarzyszenie.
Zdjęcia z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” są do obejrzenia w naszej Galerii.
W dniu 08.12.2021r. komisja konkursowa w skład której weszli: Jarosław Felczyński – Przewodniczący Komisji, Aleksandra Kopras – Członek Komisji, Agnieszka Lewandowska – Członek Komisji dokonała wyboru najlepszych zdjęć nadesłanych na IV edycję konkursu fotograficznego pt.:„Piękno LGD w obiektywie”, organizowanego przez Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia”.
W kategorii ,,Życie na wsi” I nagrodę zdobyło zdjęcie zatytułowane „Będzie jajo” autorstwa Moniki Wuster Kramsk –Łazy(gmina Kramsk)
II miejsce zajęła praca Lidii Wiznerowicz z miejscowości Paradowo(gmina Wierzbinek) pt.:,,Znowu mi uciekły !”
Na ostatnim stopniu podium w kategorii ,,Życie na wsi” uplasowała się fotografia Izabeli Jarłaczyńskiej z Sadlna(gmina Wierzbinek) zatytułowana „Jesienne zbiory”
Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie dla Katarzyny Wysockiej z Kolonia Racięcin(gmina Wierzbinek) za fotografię ,,Dożynkowo”
W kategorii ,,Tradycje w obiektywie” pierwsze miejsce zajęła praca Juli Nowakowskiej z Powiercia -Kolonii(gmina Koło)zatytułowana ,,Tradycyjny smak”
II miejsce zajęła Maja Zetlerowicz z Kramska za swoją pracą zatytułowaną ,,Po Dożynkach”
Trzecią nagrodę zdobyła fotografia Lidii Wiznerowicz ,,Nie ma jak u babci” z miejscowości Paradowo (gmina Wierzbinek)
Wyróżnienie zostało przyznane Marii Szkudlarek ,,Żniwa” z miejscowości Nockie Holendry (gmina Wierzbinek)
W kategorii ,,Pamiętamy o Poległych” pierwsze miejsce zostało przyznane za pracę ,,Bezimienni” autorstwa Agnieszki Zetlerowicz zamieszkałej w Kramsku
Drugie miejsce zajęła praca Sandry Kubackiej z Kaliny (gmina Wierzbinek) zatytułowana ,,Pomnik z 1863 roku”
Na ostatnim miejscu podium uplasowała się praca Aleksandry Szurgot z Powiercia (gmina Koło) zatytułowana ,,Polegli”
Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie za fotografię zatytułowaną ,,Pamięć to pamiętnik, który stale nosimy z sobą” wykonaną przez Kingę Jakubowską z Morzyczyna(gmina Wierzbinek)
Konkurs fotograficzny „Piękno LGD w obiektywie” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach poddziałania 19.4 - Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Laureatom serdecznie gratulujemy.
Już po raz dziewiąty, tym razem w hali sportowej w Wysokiem w gminie Kramsk w dniu 23 października 2021r., odbyła się impreza "Dzień sportu w Wielkopolsce Wschodniej" zorganizowana przez Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia".
W zawodach wzięło udział siedem szkół podstawowych z obszaru działania Stowarzyszenia. Do rywalizacji przystąpiła młodzież z Bogusławic, Brzeźna, Morzyczyna, Sadlna, Sompolna, Wrzącej Wielkiej oraz Wysokiego jako gospodarza zawodów.
W trakcie zawodów rozegrano cztery konkurencje sportowe, podczas których rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, lecz przebiegała w sportowej atmosferze i duchu uczciwej rywalizacji. Na koniec zawodów odbyło się tradycyjnie przeciąganie liny, które wywołało w uczestnikach wiele emocji. Ostatecznie zwycięzcami zawodów okazała się drużyna z Sadlna, drugie miejsce zajęła szkoła podstawowa z Wysokiego, natomiast na ostatnim stopniu podium znalazła się drużyna z Sompolna.
Laureaci zawodów otrzymali nagrody w postaci bonów na zakup sprzętu sportowego o łącznej wartości 3 tys. zł.
Wszystkim drużynom gratulujemy ambicji, wytrwałości oraz sprawności fizycznej.
"Dzień sportu w Wielkopolsce Wschodniej" współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach realizacji osi 4 LEADER PROW na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 “Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.
Zdjęcia z zawodów można obejrzeć w naszej Galerii.
Stowarzyszenie “Wielkopolska Wschodnia” przekazuje do konsultacji społecznych projekt zmian Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia” w związku z możliwością pozyskania dodatkowych środków na jej realizację.
W powyższym dokumencie zapisy wykreślone oznaczone są kolorem czerwonym, zapisy wprowadzone i proponowane oznaczone są kolorem zielonym.
Procedura zmian w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego (LSR) przez Społeczność Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” (w tym sposób konsultacji społecznych) jest dokonywana na podstawie załącznika nr 1 do LSR “Procedura aktualizacji LSR”.
Konsultacje społeczne w zakresie zmian w LSR są przeprowadzane wyłącznie w formie konsultacji elektronicznych.
Udział w konsultacjach może wziąć każdy zainteresowany podmiot lub osoba fizyczna z obszaru Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” poprzez wypełnienie formularza konsultacyjnego, który jest dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.wielkopolskawschodnia.pl.
Wypełniony formularz należy przesłać na adres e-mail: biuro@wielkopolskawschodnia.pl w terminie: 18.06.2021– 25.06.2021 (w ostatnim dniu konsultacji formularz konsultacyjny musi zostać przesłany do godz. 14.00).
Stowarzyszenie “Wielkopolska Wschodnia” przekazuje do konsultacji społecznych projekt zmian Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia “Wielkopolska Wschodnia” w związku z dodaniem projektu współpracy przewidzianego do realizacji.
W powyższym dokumencie zapisy wykreślone oznaczone są kolorem czerwonym, zapisy wprowadzone i proponowane oznaczone są kolorem zielonym.
Procedura zmian w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego (LSR) przez Społeczność Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” (w tym sposób konsultacji społecznych) jest dokonywana na podstawie załącznika nr 1 do LSR “Procedura aktualizacji LSR”.
Konsultacje społeczne w zakresie zmian w LSR są przeprowadzane wyłącznie w formie konsultacji elektronicznych.
Udział w konsultacjach może wziąć każdy zainteresowany podmiot lub osoba fizyczna z obszaru Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia” poprzez wypełnienie formularza konsultacyjnego, który jest dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.wielkopolskawschodnia.pl.
Wypełniony formularz należy przesłać na adres e-mail: biuro@wielkopolskawschodnia.pl w terminie: 11.06.2021– 18.06.2021 (w ostatnim dniu konsultacji formularz konsultacyjny musi zostać przesłany do godz. 14.00).
Przejdź do "Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027"
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona opracowana przez Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia"
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona zrealizowana w ramach projektu "Teraz Wielkopolska Wschodnia!" współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Wykonanie cdkoneser Kramsk 2007 - 2017. Tło nagłówka artur.